Mafia II

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • games-area
    Administrator
    • Jul 2010
    • 605

    Mafia II

    Mafia II.


    Gen : Actiune
    Producator : 2K Czech
    Distribuitor : 2K Games
    Website : www.mafia2game.com
    Platforme : PC , PLAYSTATION 3 , Xbox360
    Lansare : 24 August 2010
    Demo : 10 August 2010


    Official Mafia II Fankit Download


    Dupa ce Mafia : The City of Lost Heaven a luat premiu pentru cea mai buna adaptare a mafiei intr-un joc video , nici partea a doua nu vrea sa se lase mai prejos.Cu un scenariu aproape de doua ori mai mare , prima parte a jocului avand 400 de pagini , iar cea de a doua 700 , si cu peste doua ore de cut scene-uri , Mafia 2 se pare ca va avea ceva de oferit jucatorilor.Povestea se va invarti in jurul ascensiunii lui Vito de la statutul de picolo picolino la cel de II Capo di Tutti Frutti.Proaspat venit din razboi (folosit daor ca scuza sa scape de inchisoare), Vito se reuneste cu prietenul sau Joe Barbaro si impreuna se pun pe furat pepeni din piata si facut tot felul de nelegiuri.Deoarece nimeni nu trece nebagat in seama pe lumea asta , ce doi , sau mai bine spus faptele lor , sunt luati la ochi de catre mai mari banditilor din Empire State(cel de-al doilea nume al New York-ului).Astfel , cei doi intra cu ochii larg deschisi in lumea dura a mafiei siceiliene mutata in America.Cei doi prieteni sunt complet diferiti ca infatisare si ca gandire.Modelati dupa tiparul etern al celor doi prieteni in care unul este creierul iar celalalt pumnul , Vito si Barbaro sunt stereotipul mafiotilor ce urca incet dar sigur treptele ierarhiei crimei prin forta bruta , viclenie si lipsa completa de remuscari.

    Cele 700 de pagini ale scenariului ar fi fost o totala pierdere de timp daca ele nu ar fi permis personajului principal o serie de alegeri i functie in care actiune se se modifice cat de cat.Astfel ca , pe parursul jocului Vito va fi pus in fata unor alegeri si compromisuri in functie de care viata sa va modifica partial.Pe langa toate aceste alegeri pe care Vito va fi nevoit sa le faca , el va duce o viata dulce de relaxare si confort.Ocazionalele batai pe strada , urmaririle cu masini si inevitabilile cadavre de care va trebui sa scape cat mai repede , doar ii pun un pc sangele in miscare.Altfel , va putea sa fure masini in liniste , pe care le va duce apoi la ateliere de cosmetizare unde ele vor fi complet modificate pentru a nu putea fi indentificate de proprietar.Si ca veni vorba de masini , ele au poat rolul cel mai important in tot jocul .Te vor duce de la punctul A la punctul B fara sa comenteze , se vor murdari daca nu ai grija de ele , vor exploda daca nu esti atent si nu stingi tigara cum trebuie si chiar vor ramane fara benzina daca nu te opresti din cand in cand la o benzinarie.

    Cand nu iti pierzi vremea prin masina trecand de 30 de ori pe podul Brooklyn sau pe langa Empire State Building , vei putea sa te relaxezi intr-un restaurant a carui mancare si bautura iti vor crest punctele de viata.Daca nu e stilul tau sa te furisezi in public , vei putea face acest lucru in propria casa , unde fiecare intrerupator , robinet sau maner poate fi apasat , sucit sau tras pentru a face cea ce trebuie sa faca.Radio-urile iti vor canta suav in ureche melodii celebre ale timpului , pe cand ziarele te vor tine la curent cu cele mai importante evenimente ale perioadei ´45-´50.

    In momentul in care te plictisesti de aceleasi metode de a saprge capete , te vei putea duce la o sala de sport unde vei putea invata noi stiluri de lupta sau noi combinatii de pumni.Desi totul pare asa ednic , un loc unde in care iti poti face de cap fara a trage apoi ponoasele , nu e chiar asa.Legea trebuie respectata , caci politia e cu ochiul pe noi.Spun ochiul si nu ochii pentru ca desi trebuie sa fim atenti sa nu trecem pe rosu sau sa nu calcam mai mult de 7 pietoni pana se ia lumea de noi , politia va fi mai indulgenta cu noi.Mai indulgenta decat jocul anterior , unde multa lumea a fost mai mult de cat suparata cand era trasa pe dreapta doar pentru ca a trecut peste o tanti ca impingea un carucior cu un copil mic inauntru.Si ca tot vorbeam despre lumea din jur , trebuie sa spunem ca acestia isi vad de viata lor fiecare dupa posibilitati.In jurul tau se vor citi ziare , lumea va comenta evenimentele zilei , se vor opri pe strada pentru a cere un foc , vor astepta autobuze sau se va scormoni prin gunoaie pentru a gasi ceva de mancare. Sursa : Revista LEVEL 08/2008






    Astept parerile si comentarile voastre despre joc.
    Last edited by games-area; 08-11-2010, 04:18 PM.
    Echipa Games-Area
  • mussy
    Junior Member
    • Nov 2010
    • 17

    #2
    salut am o problema... am folosit un trainer pentru viata pentru ca am vrut sa vad cum e sa-l joci cu coduri si acum am ajuns la prima bataie in inchisoare , unde trebuie sa-mi scada viata ca sa vina gardienii aia, dar nu scade. mentionez ca am sters si traineru din pc .. exista vre-o solutie?

    Comment

    • cipry
      Orcs
      • Jul 2010
      • 15

      #3
      l-am incercat si eu. Dupa primele doua misiuni care au fost ok a inceput iar cu acelasi bullshit ca la Jimmy. Jimmy's Vendetta chiar a fost ok pt ca l-am luat ca pe un FreeRide care n-a fost introdus prima oara in joc. Dar Joe's Adventures trebuia sa fie o prelungire a povestii, cu cut-scenes si intriga....si-au batut joc

      Comment

      • cata
        Penguins
        • Aug 2010
        • 24

        #4
        Terminat Jimmy's Vendetta, e timpul pentru un mini-review. Timpul de joc inregistrat se situeaza in jurul a 6 ore. Inainte de asta am mai terminat o data Mafia 2, mi-a luat 11 ore.

        Pe scurt odata ce incepi jocul iti apar niste puncte pe harta. Ai la dispozitie tot orasul sa cumperi arme, haine etc. Exista vreo 10 misiuni din care faci bani furand masini. Pe langa astea mai sunt vreo 20 in care trebuie sa omori diferiti indivizi, sa distrugi unele chestii etc. Misiunile sunt date sunt forma de text iar dialogurile lipsesc.

        Pros:
        -ultima misiune contine o locatie noua accesibila doar in DLC
        -durata de joc destul de mare
        -te face sa explorezi zone ce nu prezinta vreun interes in campania jocului initial
        -esti liber sa faci ce vrei intre misiuni
        -recomand celor care iubesc partea de driving, shooting si atmosfera din Mafia 2

        Cons:
        -continut ce trebuia sa se gaseasca in jocul initial (integrat in campanie sau ca mod Free Ride)
        -scenariu superficial, nu se potriveste prea bine cu universul Mafia
        -un GTA diluat la maxim
        -doar 2 minute de cut-scenes
        -respawn-ul inamicilor este mult prea evident si enervant
        -daca mori trebuie sa reiei misiunea

        De asemenea am inceput Joe's Adventures si sunt pe la 30%. Pare a fi mai bine lucrat.

        Comment

        • edyy
          Asgard Founder
          • Aug 2010
          • 352

          #5
          E clar. Nu o sa mai citesc eurogamer. 4 dai la jocurile cu big flaws. no story. no design.

          Referitor la P.S.-ul tau ... nu compari mafia cu GTA. 2 jocuri destul de diferite. Am toate GTA-urile... originale. GTA 4 si pe PC si pe XBOX. Nu se compara Mafia II cu GTA 4. Mafia II e un film intr-un joc. GTA 4 e open-world. Te plimbi. Tu alegi ce misiuni faci, si avand aceasa optiune nu ai un feeling prea mare. Mergi la K pe harta, iti incepe un cinematic care pare pus putin fortat, mergi faci ce zice ala, si apoi next. Acum nu ma intelegeti gresit. Imi place GTA 4 enorm de mult. Doar ca sunt niste jocuri diferite si nu trebuie sa le compari.
          Daca iei Mafia II cu ideea ca o sa joci un GTA, o sa fi dezamagit. Daca iei Mafia II pentru ceea ce trebuie sa astepti, o sa primesti ceea ce vrei, chiar mai bine.
          Sunt de acord cu ceea ce ai zis, diferente sunt intre Mafia 2 si GTA 4 mari, cand am sa-l joc nici nu-mi trece prin cap sa-l joc ca pe o alternativa la GTA 4, stiu cu ce se mananca Mafia 2, am jucat si primul joc, si mi-a placut.

          Mi se pare imposibili ca un joc cu un buget atat de mare si in care s-a depus atat efort sa primeasca o nota mai mica de 7. Ma rog asta e parerea mea. Iar jocul nu e plictisitor. Nici o misiune nu se repeta. Povestea te duce in mai multe locuri, timpuri(ani adica), anotimpuri, etc.

          Si pentru ca vad ca pari cam intrigat de niste note date de un nimeni mai bine joci jocul si te convingi de unul singur care e adevarata lui valoare. Eu niciodata nu m-am luat dupa reviewuri. Le mai citesc, urmaresc(in cazul in care sunt video) abia dupa ce l-am terminat sa vad ce parere au altii despre el.
          Chiar de aia v-am intrebat si pe voi, pt. ca am ramas socat ce note a primit, de la 4 la 9, nu ma asteptam la asa o discrepanta intre review-uri, intre ideile si parerile celor care l-au jucat. Cand vezi astfel de review-uri care se pretind a fi ale unor "critici de specialitate", se spulbera tot conceptul despre joc bun si joc prost. Adica daca ma iau dupa aia de la eurogamer ii o catastrofa de joc, un dezastru, iar daca ma iau dupa altii deduc ca-i un joc bun sau chiar foarte bun.
          Iar Mafia 2 nu-i un caz izolat, asa a fost si cu The Saboteur cand CG ia dat 9.4 iar altii 6-7, si cu Gothic 3 altii pur si simplu l-au desfiintat si iau dat 2-3-4, iar altii 8, si lista poate continua.
          Nu pot sa zic ca pentru mine conteaza mult review-urile, dar inainte de a cumpara un joc , macar sa-mi fac o vaga parere, dar am invatat sa nu-mi mai pese de ceea ce zic altii, ci sa iau in considerare doar parerea mea. Am sa-l joc si am sa trag o concluzie.
          Ea era frumoasa ca umbra unui gamd ... Intre ape numai ea era pamant ...

          Comment

          • edyy
            Asgard Founder
            • Aug 2010
            • 352

            #6
            Jocul e foarte bun, adica arata bine si e foarte bine optimizat.
            Probleme:
            -cand intru in joc ecranul e roz mov pentru 2-3 secunde si dupaia isi revine
            -dupa ce am iesit din joc a doua oara ecran era intunecat
            Dupa ce iesi din joc Ctrl+Alt+Del si dupa aia Cancel. Una din "frumusetile" driverilor ATI, sau Log Off ori schimbi rezolutia monitorului dupa care revii la cea initiala.
            Oricare dintre metode functioneaza
            Ea era frumoasa ca umbra unui gamd ... Intre ape numai ea era pamant ...

            Comment

            • catalin_trf
              Junior Member
              • Jul 2011
              • 2

              #7
              Salutare! Cine vrea traducerea in romana la jocul Mafia 2 o puteti gasi aici: Free File Hosting, Online Storage &amp File Upload with FileServe

              Comment

              • catalin_trf
                Junior Member
                • Jul 2011
                • 2

                #8
                Salutare! Cine vrea traducerea in romana la jocul Mafia 2 o puteti gasi aici: Free File Hosting, Online Storage &amp File Upload with FileServe

                Comment

                • krys
                  Junior Member
                  • Oct 2010
                  • 17

                  #9
                  Am terminat si eu DLC-ul Jimmys Vendetta, per total, O PORCARIE, desigur, infara de ultima misiune care chiar mi-a placut. Mai bine l-ar fi continuat doar pe PS3 asa cum l-au inceput (The Betrayal of Jimmy). Sper ca Joes Adventures sa nu fie la fel...

                  Comment

                  • cristineliss
                    Junior Member
                    • Sep 2011
                    • 5

                    #10
                    Pentru jocul asta, cred ca o sa-mi iau si eu Xbox.
                    Sunt pasionata de jocuri pe calculator si de muzica, folosesc un program de facut muzica pentru a creea piese.

                    Comment

                    Working...